• O vydavateli
 • Reference
 • Ceník
 • Archiv
 • Články
 • TECH EDU
 • Soutěž
 • Kontakt
 • Strom plný pohádkového pohlazení a snění

  Text: ZŠ Porubská

  Foto: archiv ZŠ Porubská

  AGE 2 - 3 / 2020

  1. místo, kategorie ZŠ (3. až 9. ročníky) v 6. ročníku Srdce s láskou darované

  ZŠ Porubská 832, Ostrava-Poruba

  2. C, 4. A a družina ZŠ (11 dětí) pod vedením paní učitelky Mileny Jedličkové a Andrey Mičíkové

  „Pohádky – to je kouzlo života.“ Stella Zázvorková

  Bylo, nebylo… Máte rádi pohádky? My ano! Proto jsme se rozhodly, že vyrobíme jeden z úkolů na Senior‑junior‑hendikepiádu, což je klání mezi třemi sociálními skupinami, v němž se rozvíjejí fyzické a psychické dovednosti, motorika, obratnost a jiné. Hlavním cílem je ale poznání sebe navzájem, svých zvláštností a odlišností. Tento projekt je dlouhodobý, podílí se na něm družina naší školy a podporuje jej Úřad městského obvodu Poruba. Akce se účastní žáci naší školy, senioři z domu s pečovatelskou službou Astra, hendikepovaní ze Střediska pracovní rehabilitace a Střední školy prof. Matějčka. Posiluje sounáležitost mezi třemi na první pohled nesourodými skupinami, které si tak rozšiřují obzor, rozvíjejí jemnou i hrubou motoriku, kreativitu a logické myšlení a mají z toho radost. V dnešní hektické době, kdy na sebe nemají čas mnohdy ani nejbližší členové rodin, jsou taková setkání tří generací vždy přínosná pro všechny zúčastněné. Sportovní a vědomostní klání provází svým vystoupením skupina Porubští trubači.

  Dohodly jsme se, že holky z druhé třídy – Klárka, Anička, Nela, Verunka, Gabka a Anetka budou tvořit hračky a kreslit, my holky ze čtvrté třídy a družiny – Ema, Valča, Verča, Lucka a Nelinka – budeme psát pohádky. Také jsme malovaly pohádkové židličky, které budou stát pod kouzelným stromem pohádek. Vyrobily jsme obrázkové biografy z krabic, kde si může posluchač čtené pohádky prohlížet společně s obrázky otočným kolečkem na bocích krabice. Pro „pomazlení“ máme pro každou pohádku hračku, ke které se může posluchač přitulit a pozorně naslouchat. Strom jako symbol života a židle jako symbol domova, kde se setkáváme jako rodina, byly inspirací pro celkový úkol, který jsme pro Senior‑junior‑hendikepiádu vytvořily.

  Pohádky jsme psaly v družině nejprve ručně a poté na počítači. Psaní se v družince u paní vychovatelky Jedličkové věnujeme často. Velmi nás to baví, motivuje a inspiruje. Je to naše srdeční záležitost. Také rády kreslíme a děláme lidem radost.

  Premiéru má náš strom už za sebou, je zatím umístěn u školní družiny vedle jídelny, kde se potkáváme se všemi spolužáky a přáteli, pracovníky školy a rodiči. Všichni se mohou zastavit, posadit se. Oficiální předání našeho díla bude poslední květnový pátek, kdy se akce Junior‑senior‑hendikepiáda bude konat na zahradě. Zde budou žáci číst pohádky, senioři a lidé s hendikepem budou poslouchat, manipulovat biografem a mazlit se s hračkou, která je určena k pohádce a pohlazení.

  My jsme si pohádky zamilovaly, co vy? Přijďte v květnu za námi: propojíme naše světy a spojíme svá srdce…

  Akce Senior‑junior‑hendikepiáda se bohužel kvůli opatřením spojeným s celosvětovou pandemií nemohla uskutečnit. Pohádkový strom bude však v brzké době Centru sociálních služeb v Porubě předán. A zazáří na hendikepiádě příští rok.

  Celý článek si přečtěte v tištěné verzi AGE 2 - 3 / 2020 na straně 26-27.