• O vydavateli
  • Reference
  • Ceník
  • Archiv
  • Články
  • TECH EDU
  • Soutěž
  • Kontakt
  • AGE 1 / 2020

    O nakažlivém úsměvu

    „Nějak si nemůžu zvyknout, jak se tu všichni na sebe mračí,“ svěřila se mi dcera mé kamarádky, která získala stipendium za velkou louží a přijela domů po prvním půlroce. „Nikdy bych neřekla, jak markantní je to rozdíl, máme to v sobě jako nějaký vrozený program či co,“ pokračovala. A aby mě přesvědčila, přidala, jak ji první týden při procházce v univerzitním kampusu zastavovali tamní studenti a ptali se, co se jí stalo a jestli nepotřebuje pomoc. „Ujistila jsem je, že jsem o. k. Prý se tvářím…

    Text: Jana Jenšíková

    AGE 1 / 2020

    Celý článek…

    Příběh statečného chlapa

    Bylo to v samém srdci Prahy, pár kroků od Staroměstského náměstí. V malém pokojíku domu U Zelené žáby (v jeho přízemním šenku prý kdysi zapíjel své kruté řemeslo legendární kat Mydlář a snad tam vypil mnohou číši i král Václav IV.) starý pán přiložil do kamínek a pustil se do vyprávění neuvěřitelné historie. Já jsem ale věděl, že všechno, co říká, je čiročirá pravda. Ten příběh jsem znal, jen jsem chtěl poznat i jeho hrdinu. Pan Václav se narodil a vyrůstal v pražském Josefově. Fotbalový balon…

    Text: Miloslav Jenšík

    Foto: archiv autora

    AGE 1 / 2020

    Celý článek…

    Hrát na harfu byl můj sen. Dnes mám radost, že harfistů přibývá.

    Hana Müllerová svůj život zasvětila hře na harfu. Je dlouholetou členkou Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, komorní hráčkou, pořadatelkou harfového festivalu a také se věnuje výuce mladých talentů. Vychovala tři dcery a všechny jsou také harfistky. Společně hrají v rodinném kvartetu s názvem Prah‑a‑harP. Jako zkušená hudebnice velkou měrou formuje český harfový svět, stala se vzorem pro mnoho mladých muzikantů, kterým jemný zvuk harfových strun učaroval. Jaké to je, zabývat se tak hluboce…

    Text: Tereza Axmannová

    Foto: Petra Hajská

    AGE 1 / 2020

    Celý článek…

    Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK nabízí nádherné hudební zážitky

    Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK je oficiálním orchestrem hlavního města Prahy. Známé hudební těleso, které sídlí a koncertuje v atraktivním prostoru Smetanovy síně Obecního domu, jedné z nejznámějších secesních staveb, bylo založeno už v roce 1934! Zkratka FOK symbolizuje původní zaměření (Film – Opera – Koncert). Orchestr nahrál hudbu k většině českých filmů 30. let. Mezi prvními byly Hrdinný kapitán Korkorán, Dívka v modrém, Hej rup!, Svět patří nám, Škola základ života, Tři vejce do…

    Text: Tereza Axmannová

    Foto: archiv FOK

    AGE 1 / 2020

    Celý článek…

    Stonožka není jen o tanci. Je to svět ve světě, v němž je měnou přátelství a radost

    Tamara Vlachynská učí děti tancovat více než tři desetiletí. Její Taneční škola Stonožka už řadu let sbírá zlaté medaile na světových soutěžích, z posledního mistrovství světa WADF 2019 v listopadu jich přivezli domů do Bruntálu rovnou jedenáct! „Medaile jsou krásným oceněním, ale nejsou pro nás to nejdůležitější. Dnes, po všech těch letech, stavím na přední místo u každého svého tanečníka radost z pohybu, schopnost pracovat v kolektivu a chtít se vzdělávat. Pokud to dítě nebaví, může mít…

    Text: Jana Jenšíková

    Foto: archiv T. Vlachynské

    AGE 1 / 2020

    Celý článek…

    Žiju o sto šest. Za hendikep se neschovávám

    Dokážete si představit, že jdete jako obvykle vyvenčit své psy, a domů se vrátíte až za tři čtvrtě roku a málem bez nohy? Ladislav Mrštný to bohužel zažil na vlastní kůži. V Kristových letech jej lékaři po úrazu připravovali na to, že už asi nikdy nebude chodit. On se však nevzdal a naopak se zařekl, že to tak nebude. Vítejte do příběhu člověka, který při střetu s osudem nesložil ruce v klín a rozhodl se dál plnohodnotně žít, neboť jak sám říká: „Nezáleží na tom, jak je překážka veliká, ale…

    Text: Martina Hošková

    Foto: archiv L. Mrštného

    AGE 1 / 2020

    Celý článek…

    Boty pro radost, aneb Vždycky je čas se něco nového naučit

    „Která žena by neměla ráda krásné boty? I já jsem v obchodech vždycky obhlížela ty nádherné lodičky na podpatku, které se na mě usmívaly do té doby, než jsem je zkusila a zjistila, že pro ně nemám nohy. S postupujícím věkem jsem se s představou podpatků rozloučila: když lodičky, tak nizoučké, které mě unesou. Až v dalekém Ho Či Minově Městě, kde jsem tehdy pracovně působila, jsem zjistila, že nemám ,divné nohy’, jen pro mě dosud nikdo neušil pořádné boty. Takové, v nichž i na podpatku mohu…

    Text: Jana Jenšíková

    Foto: Marek Jenšík

    AGE 1 / 2020

    Celý článek…

    Pomáháme ptáčkům. Ale víme, jak nejlépe?

    Do konce února probíhal v botanické zahradě v pražské Troji již 12. ročník venkovní ornitologické výstavy nazvané Jak krmit ptáky. Jelikož v zimě má zahrada otevřeno pouze do 16 hodin, počkali jsme si, až bude o víkendu hezké počasí a nebude nás honit čas, a pak jsme se vydali na vlastní oči informace o ptáčcích prozkoumat. Autobus městské hromadné dopravy nás od metra pohodlně dopravil až na zastávku Botanická zahrada, od níž se za pár minut příjemnou procházkou mezi vilkami dostanete ke…

    Text: Martina Hošková

    Foto: Dalibor Netopil

    AGE 1 / 2020

    Celý článek…

    Cizí jazyk v každém věku

    Mám ráda jazyky, ráda se je učím, přemýšlím o nich, ráda je používám a ráda s nimi seznamuju i druhé. Během těch mnoha let, v nichž se zabývám výukou angličtiny pro dospělé, jsem od svých studentů často slyšela, že už „jsou na jazyky staří“, „už jim to do té hlavy neleze“, „stejně se to nikdy nenaučí“ a podobně. Nevěřte tomu! Cizí jazyk dáte v každém věku. Skutečně, vliv věku na schopnost naučit se cizí jazyk se značně přeceňuje. Osobně mám podezření, že tento argument nám, a to nejen v…

    Text: Martina Hošková

    AGE 1 / 2020

    Celý článek…