• O vydavateli
  • Reference
  • Ceník
  • Archiv
  • Články
  • TECH EDU
  • Soutěž
  • Kontakt
  • AGE 1 / 2016

    O dějepise

    Můj dědeček, o němž už v AGE byla několikrát řeč, učil sice shodou okolností matematiku a deskriptivní geometrii, ale v hloubi duše miloval dějepis. Historie byla jeho vášní, a protože měl navíc vynikající paměť, pamatoval si kdejaký letopočet. Ve snaze vzbudit i v mé dětské duši podobný zájem, vyprávěl mi příběhy a korunoval je letopočty. Což samo o sobě bylo fajn, jenže pak v sobě nezapřel duši kantora a následovaly otázky: Kdy se narodil Karel IV.? Kdy založil Karlův most a kdy Karlovu…

    Text: Jana Jenšíková

    AGE 1 / 2016

    Celý článek…

    Epištoly - Historia magistra vitae

    Marcus Tullius Cicero (106 až 43 před naším letopočtem) byl politik, senátor, ale do dějin se zapsal především jako nejproslulejší řečník antického Říma. To on je autorem tří slov z titulku, jedné z nejokřídlenějších moudrostí starověku. Napsal je ve spisu O řečníkovi – ale ne přesně ve zkratkové podobě, v jaké je dnes známe a čas od času citujeme latinsky i česky. Historie je učitelka života… Z nesrovnatelně bohatší a obsažnější věty si ta tři slůvka vypreparovali už naši předkové. Snad pro…

    Text: Miloslav Jenšík

    AGE 1 / 2016

    Celý článek…

    Žijeme v době sloganů a zkratek

    „Občas se mi v noci zdá, že zmateně pobíhám po nástupišti a hledám vagon, do kterého bych mohl nastoupit. Jeden je vyhrazen pro matky s dětmi, druhý pro muslimy, třetí pro homosexuály, čtvrtý pro nekuřáky… A podobně se začínám cítit v současné Evropské unii,“ svěřuje se profesor historie, kulturní antropologie a etiky Petr Nesvadba. Jak se stalo, že Evropané vlastně už nevědí, co jsou a kam jdou?

    Text: Věra Vortelová

    Foto: archiv Petra Nesvadby a Shutterstock

    AGE 1 / 2016

    Celý článek…

    Dolores Baťová: Dědeček nás učil lásce k domovu

    Dolores Baťová o sobě říká, že je Brazilka, ale má české srdce. S tím se prý nedá nic dělat. Maminka Ludmila a dědeček Jan Antonín jí předali české kořeny, díky nim se naučila milovat českou kulturu – hudbu, lidové tance, literaturu… Svou vitalitou a jakousi vnitřní moudrostí, která z ní při našem setkání vyzařovala, nám připomínala svého dědečka. Tedy představu, kterou jsme o Janu Baťovi měli. Nejen o něm jsme si povídali těsně před jejím návratem do brazilské Bataypory po čtrnáctidenním…

    Text: Jana Jenšíková

    Foto: Marek Jenšík a archiv rodiny Baťa

    AGE 1 / 2016

    Celý článek…

    Jak jsem poznal Baťovu brazilskou rodinu

    Moje angažmá v záležitosti Jana Antonína Bati se datuje zhruba od roku 2001. Vlastně jsem „převzal štafetu“ od svého dnes již zesnulého nevlastního otce Jaroslava Belzy, který během války absolvoval zlínskou Baťovu školu práce (v ročníku například s Ludvíkem Vaculíkem). Poté, co si otec v roce 1998 přečetl průlomovou knihu Miroslava Ivanova Sága o životě a smrti Jana Antonína Bati a jeho bratra Tomáše, rozhodl se mimo jiné napsat dopis Janově dceři Editě Baťové. Neznal přesnou adresu, a tak na…

    Text: Marek Belza

    Foto: archiv M. Belzy

    AGE 1 / 2016

    Celý článek…

    Masaryk s humorem, ovšem s úctou

    Pražská autorská scéna Studio Ypsilon má nejen díky své nezaměnitelné tradiční poetice na repertoáru inscenace, které se vyrovnávají s aktuálními tématy. Ypsilonská dramaturgie však zařazuje i taková, která se zdají být na první pohled zdánlivě minulá, patřící do historie. Nejen proto nese autorská hra Jana Schmida a Jana Koláře název T. G. M. aneb Masaryk mezi minulostí a dneškem (nebo také aneb Masaryk v kostce) a vyjadřuje se aktuálně a s nadsázkou k dnešní době nejen skrze příběh Prezidenta…

    Text: Aneta Filipová

    Foto: archiv Studia Ypsilon

    AGE 1 / 2016

    Celý článek…

    Praha magická aneb Když je historie osudem

    O pražských průvodkyních kolují doslova legendy. V nohou tisíce kilometrů, v hlavách harddisky počítačů a na zádech některých z nich dokonce sedm osm křížků. Jak se pro ně stala Praha drogou a její historie osudem, o tom jsme si povídali se dvěma z nich, Marií Vymazalovou a Miladou Rackovou. No jo, zkušené pražské průvodkyně, to je fenomén sám o sobě, poznamenala má známá, mladá právnička, která pracuje v hotelnictví. Kdy jste této vášni propadly?

    Text: Věra Vortelová a Jana Jenšíková

    Foto: Marek Jenšík a Shutterstock

    AGE 1 / 2016

    Celý článek…

    Hudba má otvírat srdce a dávat lásku

    S houslistkou a zpěvačkou Jitkou Šuranskou jsme se setkaly ve Zlíně, v malé kavárně, v místě, kde sídlí základní umělecká škola. Navzdory její křehké postavě s ní vstoupil do dveří proud silné, svěží a neobyčejně harmonické energie. Mnoho odstínů a všechny krásné, stejně jako její písničky. Jitčina hudba vychází z moravského folkloru a ubírá se v jejím osobitém a originálním pojetí do sfér world music. Vystupuje jak sama s houslemi a magickou „skříňkou“ zvanou loop station, tak také se svým…

    Text: Vlasta Piskačová

    Foto: archiv J. Šuranské

    AGE 1 / 2016

    Celý článek…

    Změna je život

    Tak jsem si díky vysokému pracovnímu nasazení úředníků z Bruselu mohl zase oddechnout. Poté, co jsem byl informován o normách zakřivení okurek a banánů podle evropských standardů (jiná zakřivení rozhodně nekupuji), poté, co byl vyřešen kardinální problém kontinentu, který se týkal názvu našeho pomazánkového másla a konzumace octových utopenců s cibulí, přišla další informace o vytvoření devítistránkového elaborátu, který se týká používání voskových svíček. Konečně mám díky EU po starostech a…

    Text: Max Kašparů

    Foto: Shutterstock

    AGE 1 / 2016

    Celý článek…