• O vydavateli
 • Reference
 • Ceník
 • Archiv
 • Články
 • TECH EDU
 • Soutěž
 • Kontakt
 • Stromy dětí

  Text: MŠ Jahodnice

  Foto: archiv MŠ Jahodnice

  AGE 2 - 3 / 2020

  Zvláštní cena Za pomoc Zemi v 6. ročníku Srdce s láskou darované

  MŠ Jahodnice, Praha 9 – Kyje

  Členové ekotýmu (30 dětí) pod vedením paní učitelky Moniky Mikulenčákové

  V rámci projektu Ekoškolka s vybraným tématem Prostředí vymýšlely děti, jak bychom mohli obohatit naše prostředí. Přišly s mnoha nápady, které postupně realizujeme. Jedním z nich bylo vysázet ovocné stromy na školní zahradě a alespoň jeden strom na veřejném prostranství.

  Do projektu Pomáháme Zemi se tedy hlásíme s naší akcí Stromy dětí MŠ Jahodnice.

  Na stromky vybíráme peníze ve třídách a také jsme založili veřejnou sbírku, aby tento krásný nápad dětí mohl podpořit každý, kdo v tom vidí smysl.

  Veřejnost informujeme o naší sbírce prostřednictvím článku v Listech Prahy 14.

  Velice nás těší zájem a podpora rodičů, kteří nám kromě jiného zprostředkovali prostor k vysazení stromu a spolupráci s organizací Lesy hlavního města Prahy. Ta nám poradí, které stromy ideálně vysadit, a při finální akci nám pomůže s výsadbou.

  Věříme, že vysazený strom na veřejnosti propojí místní obyvatele a pro děti bude i po odchodu z mateřské školy symbolem spolupráce a toho, že i malými kroky se dá dosáhnout velkých změn, že naše péče o okolní prostředí má smysl. Především to ale už navždy bude jejich strom, výsledek jejich úsilí a spolupráce.

  A jak si naši akci představujeme?

  Ve třídách se mohou rodiče s dětmi účastnit ankety o tom, jaké stromy by si na naší školní zahradě přáli. Odpovědi během února vyhodnotíme, zkonzultujeme s odborníkem a vybereme to nejlepší možné řešení, ideálně tedy stromy, které si děti přejí, a zároveň takové, kterým se bude dařit.

  Sbírka na Stromy dětí MŠ Jahodnice bude ukončena na konci února a na jaře chceme uspořádat veřejnou akci se slavnostním zasazením stromů. Zazpívá nám k tomu sbor a po odvedené práci si dáme i něco malého na zub.

  Zemi ovšem pomáháme i jinými způsoby:

  - Třídíme domácí i školní odpad.

  - Sbíráme odpadky pohozené v okolí naší školy.

  - S pomocí rodičů obohacujeme naši školní zahradu o krmítka, ptačí budky a chystá se i hmyzí hotel.

  Na školní zahradu zakoupíme dva ovocné stromy – třešeň a jabloň a na veřejném prostranství zasadíme dub červený. Vzhledem k událostem kolem pandemie se tak nestalo na Den Země, ale plánujeme to na 22. červen. Všichni se už těšíme!

  Celý článek si přečtěte v tištěné verzi AGE 2 - 3 / 2020 na straně 44-45.