• O vydavateli
 • Reference
 • Ceník
 • Archiv
 • Články
 • TECH EDU
 • Soutěž
 • Kontakt
 • Srdce s láskou darujeme a po světě cestujeme

  Text: Daniela Janoušková

  Foto: archiv MŠ

  AGE 3 - 4 / 2022

  Zvláštní cena předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

  MŠ Zlín, Budovatelská 4819

  Třída Motýlků a Včelek (16 dětí) pod vedením paní učitelky Daniely Janouškové

  Celý náš soutěžní projekt jsme nazvali: Srdce s láskou darujeme a po světě cestujeme.

  Na projektu se podílely čtyři děti ze třídy Motýlků ve věku 4 let a dvanáct dětí ze třídy Včelek ve věku 5 až 6 let pod vedením paní učitelky Daniely ze třídy Motýlků, která je vášnivá milovnice dramatizací pohádek, přednesu, improvizací a všeho, co se dramatiky týká.

  Již podle názvu vás jistě mohlo napadnout, že se vydáme na záživnou cestu kolem světa, kde navštívíme celkem devět zemí – Anglii, Řecko, Tanzanii, Peru, Grónsko, Spojené státy americké, Austrálii, Indii a na závěr se vrátíme k nám do České republiky. A co by to bylo za výlet bez poznávání kultury, nasávání typické atmosféry dané země a přivezení suvenýrů? To všechno nás samozřejmě čeká!

  Po pečlivé úvaze jsme se rozhodli, že tento projekt chceme věnovat klientům v Alzheimercentru Zlín. Jsme si vědomi toho, že vycestování do tolika zemí musí být jak fyzicky, tak finančně náročné, proto jsme se chopili možnosti, že se s klienty vydáme za dobrodružstvím společně a procestujeme s nimi svět z pohodlí jejich domova.

  Jak probíhala příprava?

  Nejprve jsme oprášili starý glóbus, vytáhli mapu světa a pátrali, kde se dané země nacházejí. Povídali jsme si o různorodých kulturách, zahráli si pohybové hry, zazpívali písničky, poslechli hymny nebo jsme zkusili napodobit cizí řeči. Poté jsme začali s výrobou kostýmů od barevných suknic na Afričany, věnců z lístečků na řecké bohyně až po výrobu indiánských čelenek a amuletů. Nyní nás čekala další zábavná činnost, a to tvoření dárků/suvenýrů, které se hodí k daným zemím:

  Anglie – pečení máslových sušenek,

  Peru – lapač snů,

  Řecko – želvička s mušlí,

  Tanzanie – kámen s mozaikou,

  New York – triko I LOVE NY + otisky rukou,

  Indie – svícínek,

  Grónsko – Eskymák na špejli (zápich do květináče),

  Austrálie – klokan na ruličce od toaletního papíru.

  Česká republika – obraz.

  Následovalo učení, zkoušení, natáčení všech scének a poté zpracování do výsledného videa.

  Jaký byl den v Alzheimercentru?

  Jedním slovem – báječný! Klientům jsme se s dětmi představili, ve stručnosti vysvětlili, o jaký projekt se jedná a co je v nejbližších chvílích čeká a nemine. Následovalo puštění videa s devíti scénkami a poté smích, pláč, dojetí, vzpomínky. Děti rozzářily obličej úsměvem všem v místnosti. Na závěr jsme předali suvenýry na památku a pořídili společnou fotku, abychom mohli i za několik let na tuto krásnou akci s láskou vzpomínat.

  Text: Daniela Janoušková

  Foto: archiv MŠ

  Celý článek si přečtěte v tištěné verzi AGE 3 - 4 / 2022 na straně 40-41.